Turecko, jak ho neznáte, aneb skryté krásy Istanbulu

PromoKupon guarantee

Všechny slevy garantujeme. Odměna pro každého, kdo zde najde neplatnou akci!

Jste typ člověka, který si zaplatí dovolenou s all-inclusive a jediné místo, kam se mimo hotel podívá, jsou obchody se suvenýry? Nebo radši žijete jako místní lidé, stravujete se lokálním jídlem a poznáváte dané místo takové, jaké ve skutečnosti je? Pokud vám více sedí druhá možnost, čtěte dále.

Kdy jet do Istanbulu a na co všechno se připravit

Nejvhodnější doba pro návštěvu tohoto krásného města je jaro a podzim. Teploty se tu v květnu pohybují okolo příjemných 23°C a pravděpodobnost dešťů je nízká. Moře má v tuto dobu okolo 15°C. Další vhodné období je na přelomu září a října, kdy můžete očekávat pěkných 25°C vzduchu a 20°C moře. Je tu ale větší šance, že zmoknete, což vás na jaře pravděpodobně nečeká.

Co od tohoto místa ale vůbec čekat? Toto město má neuvěřitelných 15,5 milionů obyvatel a z jednoho konce Istanbulu na druhý je to vzdušnou čarou kolem 70 kilometrů. Že v tomto městě potkáte mnoho lidí, to vás zcela jistě nemine. Taky tu ale potkáte velké množství koček, o které se však místní lidé dobře starají a kočky tak vypadají dobře a dávají tomuto místu svoje nenapodobitelné kouzlo.

Symbolem Istanbulu je úžasný chrám z 6. století, Hagia Sofia, který se stal roku 2020 opět mešitou a jehož vnitřní výzdoba zabrala více než 100 let. Na svém kouzlu však nic neztratil, naopak jeho podlahu pokryl krásný modrý koberec, na kterém se můžete procházet klidně i o půlnoci, kdy zde nepotkáte téměř živáčka. Můžete si tu sednout, nebo klidně i lehnout a strávit tady času, kolik budete chtít. Mešity mají být pro všechny a zdarma a není tomu jinak ani u chrámu Hagia Sofia, kde se žádné vstupné také neplatí.

Istanbul ale skrývá další překrásné památky, které stojí za zmínku. Palác ve čtvrti Besiktas je něco, co byste jistě mohli navštívit a vstupné 200 tureckých lir (asi 500 Kč) rádi obětujete. Stejné vstupné je také v paláci Topkapi, u kterého se i také překrásný park. Uslyšíte v něm zpěv papoušků a samozřejmě všudypřítomných racků. Za plavbu v úžině Bospor a Dardanely zaplatíte jen pár drobných (do 100 Kč za 2hodinovou plavbu) a výhledy z lodi budou cenným zážitkem, na který budete ještě dlouho vzpomínat. Za zmínku také stojí nádherné náměstí Taksim, kde se tyčí krásný monument a obrovská mešita. Poblíž je také úžasný kostel a můžete se i projít po ulici Istiklal Cadessi, poblíž které najdete kavárny a restaurace a také obchody nejen se suvenýry.

Další krásný park, který stojí za zmínku, je Yildiz Park, kde také můžete narazit na želvy v místním jezírku, kochat se vodopády, nebo si jen užívat místní klid. Zde totiž neuslyšíte ani auta a místo 15milionového města se budete cítit spíš jako v oáze klidu na okraji lesa. To samé nabízí i park poblíž stanice metra linky M2, Haciosman, na severu města. Navíc tu můžete spatřit i volavku, která ani není příliš plachá a tak si ji můžete v klidu z blízka vyfotit.

Jaké jsou v Istanbulu ceny?

Za ubytování a vstupné dáte asi největší podíl peněz, jinak je tu vše až směšně levné, nebo alespoň průměrné. Ceny za noc v pokoji pro 2 lidi se tu pohybují okolo 1000 Kč a když budete šikovní, najdete si přes AirBnb i ubytování okolo 500 - 600 Kč.

Jídlo za pár kaček vás tu nemine a můžete narazit i na místa, kde se najíte plnohodnotného jídla za 40 Kč, ano, neděláme si legraci. Za menší kebab tu dáte i 22 Kč a garantujeme vám, že lepší jste v životě nejedli. Co je tu ale opravdová lahůdka, tak jsou místní džusy. Za čerstvě vymačkaný džus z pomeranče, grepu či granátového jablka zaplatíte pouhých 12 Kč za 1,5 dl a také jeho příprava bude pro vás zážitkem sama o sobě.

Překvapivě levné jsou tu i suvenýry, kde se často setkáte i s opravdovými skvosty vyrobenými přímo v Turecku a levně tu můžete nakoupit také oblečení či boty.

Metro zde stojí 15 Kč za samostatnou jízdu a lístek koupíte u vstupu do metra v automatu. Můžete také pořídit výhodnější lístek na 3 jízdy za 37 Kč, nebo 10 jízd za 100 Kč. Připravte se však, že metro i další spoje budou opravdu plné.

Kolik dáte za letenku a odkud jsou přímé spoje?

Pokud jste z Moravy, bude pro vás jistě nejvýhodnější letět přímým spojem z Vídně, který stojí již od 3481 Kč na osobu. Obyvatelé Prahy a okolí budou mít však dilema, protože letenky z pražského letiště startují na 5344 Kč. Cesta z Vídně se finančně i s cenou vlaků vyplatí, avšak stojí to za váš vynaložený čas a energii? Posuďte sami. Nutno ale zmínit, že let z Prahy je s přestupem, většinou v ukrajinském Kyjevě. A kde najdete nejlevnější letenky do Istanbulu? No přece na webu Pelikán, kde jsme našli i tyto!

A co takhle rovnou celý zájezd, kdy nemusíte nic řešit sami? Takové nabízí pro změnu Invia a celý pobyt na 7 dní vás vyjde od 7019 Kč na osobu a to včetně snídaně. Věřte, že oběd či večeři je lepší vyzkoušet v místních podnicích a užijete si tak rozmanitou stravu, a proto snídaně bohatě stačí a takový zájezd bychom vám i sami doporučili, nezávisle na ceně. S Invií si vyberete od 3hvězdičkových hotelů až po ty s nejlepší péčí, kde se budete cítit jako turecký sultán.

Nadchnul vás Istabul také? Věřte tomu, že je toho ještě mnohem více, co vám může toto krásné a divoké město nabídnout. Jeho kouzlo je jedinečné, stejně tak jako milí a usměvaví lidé, kteří jako by se do tak velkého města ani nehodili. Poletíte tam i vy? :-)

Vydáno: 14.10.2021