Recenze ASUS Zenbook UX434FLC - maximálně skladný a výkonný ultrabook

PromoKupon guarantee

Všechny slevy garantujeme. Odměna pro každého, kdo zde najde neplatnou akci!

Sníte o notebooku, jehož váhu v brašně nepocítíte a přitom vám poskytne dostatečnou výdrž a výkon pro práci a příležitostné hraní? Takový požadavek jsem měl taky a výběru notebooku jsem věnoval několik měsíců. Na trhu jsou stovky různých modelů notebooků, ale když jsem je vyfiltroval podle mých perfekcionisticky nastavených požadavků, tak mi vyjelo pouze několik potenciálních kandidátů.

Asus Zenbook UX434

Nakonec výběr skončil u Asus Zenbook 14, a to konkrétně ve variantě UX434FLC-A5281T. Tento zajímavý kousek se může pyšnit parametry, které v této velikosti rozhodně nejsou běžné. Posuďte sami:

  • 14” antireflexní displej s extra tenkými rámečky s rozlišením 1920x1080, jas 300 nits
  • Intel Core i7-10510U Comet Lake (10. generace)
  • RAM 16 GB
  • SSD disk 1 TB
  • NVIDIA GeForce MX250 2 GB
  • 1x USB 3.1, 1x USB 2.0, 1x USB-C, HDMI, audio jack
  • čtečka micro SD karet
  • Baterie 50 Wh
  • Další vychytávky: rozpoznání tváře přes IR kameru, screenpad obrazovka, podsvícená klávesnice

Vzhled

Notebook zaujme především malými rozměry a v kovově stříbrné barvě působí luxusně. Když ho otevřeme, tak obrazovka využívá místo na maximum. Není se tedy třeba obávat, že by obrazovka na práci nestačila. Po otevření vidíme také dotykový screenpad, který umožňuje používat touchpad jako druhou obrazovku.

Díky bohu za podsvícenou klávesnici, která v některých předchozích Zenboocích chyběla. Podsvícení lze nastavit do třech různých úrovní.

Samotný displej hodnotím dobře. Full HD rozlišení je naprosto ideální pro tento rozměr. Jas je dostačující, ale nezlobil bych se, kdyby byl trochu světlejší.

Výkon a výbava

Po přečtení parametrů není co dodat, mít ve 14 palcích dedikovanou grafiku, terabajtový disk a výkonný procesor nastavuje laťku hodně vysoko.

Po spuštění PC Mark Demo jsem získal skóre 4200, což je dokonce o něco víc než u mého desktopu, který jsem kupoval před 2 lety za 20 tisíc Kč. Rozjel jsem zde třeba GTA 5 ve Full HD bez sekání. Ale za to už je při plném výkonu slyšet ventilátor na plné obrátky a výdrž se zkracuje na necelé 2 hodiny.

Výbava portů také nezklame. Především chci vyzdvihnout, že tento Zenbook disponuje dvěma klasickými USB porty a jen jedním USB-C. Trochu zklame, že jeden z portů je pouze USB 2.0, ostatní jsou 3.1. Plusově hodnotím i to, že není vynechán HDMI port pro externí monitor. Při čtení jiných recenzí se vytýkalo, že tento notebook nemá Thunderbolt, ale opravdu nevím, na co bych to potřeboval.

Vychytávky navíc

Vraťme se ještě ke screenpadu. Tato vychytávka mů už několik předinstalovaných screenpad aplikací jako třeba numerická klávesnice, psaní na obrazovce atp. Používal jsem to asi jen první den a stavím se k tomu poměrně skepticky. Při zavření notebooku a opětovném probuzení se vypne touchpad plocha a musí se aktivovat malou ikonou. Naštěstí se dá celá tato vychytávka vypnout a používat jen jako běžný touchpad.

Skepticky jsem se stavěl zprvu i k IR kameře, která dokáže rozpoznávat tvář a můžete se díky tomu například přihlašovat do Windows bez hesla. Ale musím uznat, že funguje skvěle, přihlásí mě to okamžitě po otevření počítače a je to snad i rychlejší než čtečka otisků prstů.

Zhodnocení

Celkově hodnotím tento Zenbook víc než pozitivně, je to z mého subjektivního pohledu to nejlepší notebook, který můžete sehnat, pokud je pro vás důležitá skladnost a výkon.

Abych byl také trochu kritický, tak se mi nelíbí, že do prémiového notebooku je dodáván OEM systém Windows 10 Home - tady bych už očekával Pro. Zklame také, že balení neobsahuje obal, jak bývalo u řady Zenbook dobrým zvykem. Bohužel tento obal není úplně jednoduché sehnat. Potěší vychytávky, hlavně IR kamera a někoho možná screenpad, ale já z něj mám neutrální dojem.

Vydáno: 10.12.2019