Kdy zboží nekupovat na firmu? Radíme podnikatelům jak na to

PromoKupon guarantee

Všechny slevy garantujeme. Odměna pro každého, kdo zde najde neplatnou akci!

Podnikatelé jistě znají, že si mohou na svůj nákup určený pro podnikání nechat vystavit fakturu. Tu si mohou dát do nákladů a o tuto částku si poníží daňový základ, čímž ušetří na dani okolo 15 % z hodnoty zboží. Ještě výrazně více mohou ušetřit podnikatelé, kteří jsou plátci DPH a stát jim DPH z nakoupeného zboží na podnikání vrátí. Ponechme ale daňové poradenství stranou a podívejme se na to z hlediska výhodnosti ve vztahu k online nakupování. Přečtěte si článek až do konce, abyste věděli, jak se vyhnout nekalým praktikám některých e-shopů.

Jako podnikatelé zapomeňte na 2letou záruku a 14denní lhůtu na vrácení zboží

Ano, bohužel až na světlé výjimky je tomu tak. Když nakupujete zboží jako občan, tak jste chráněni občansko-právním zákoníkem. Ten vám na naprostou většinu zboží zaručuje právo na 2letou záruku a také na 14denní odstoupení od kupní smlouvy.

Když ale zboží nakoupíte tzv. na IČO, tak už jste úplně v jiné situaci, protože se to klasifikuje jako B2B prodej. Týká se to nejenom nákupů na sro, ale i živnostníků. Můžete se dostat do následujících situací:

  • Zboží vám nebude umožněno vrátit, přestože to uděláte třeba hned den po doručení a zboží bude nerozbalené.
  • Zboží se vám za méně než 2 roky pokazí, ale prodejce se zřekne záruky.
  • Pokud nákup zaplatíte předem a pak hned zjistíte, že jste udělali chybu, nebude vám umožněno zrušit objednávku a vrátit peníze.

Naštvaný zákazník na prodejně

Každý e-shop to má trochu jinak. Mnohdy nejsou tyto podmínky uvedeny na webu. Zvlášť poslední uvedený bod je hodně sporný a bohužel se najdou e-shopy i s takovými praktikami, kdy si vynutí doručení zboží i přes jasné odmítnutí objednávky ještě před expedicí. Bezpečnější jsou z tohoto hlediska větší e-shopy, které podmínky uvádějí na webu transparentně.

Do 10 tisíc Kč stačí daňový doklad

Pokud nakupujete zboží pod 10 000 Kč, tak nemusíte mít fakturu. Stačí mít daňový doklad bez hlavičky s vaší firmou a i tak by vám měl projít v nákladech a dokonce si z něj můžete odečíst DPH. A s touto zásadní myšlenkou se můžeme posunout dál.

Chytrý účetní

Neuvádějte v e-shopu IČO, pokud nemusíte

Při nákupu v e-shopu se vás formuláře dotazují na fakturační adresu a IČO, DIČ a název firmy. Přestože jste na vaše podnikání pyšní a rádi byste tam údaje o vaší firmě vyplnili, nic vás k tomu nezavazuje. Naopak vám může přílišná sdílnost být k neprospěchu, protože když daný e-shop bude vědět, že jste firma, může vám odepřít vrácení a záruku. Údaje je lepší vůbec nevyplňovat v těchto situacích:

  • Když neuplatňujete v účetnictví skutečné náklady a fungujete na paušál. Pak nemá opravdu žádný význam vyplňovat IČO.
  • Když se jedná o nákup pod 10 tisíc Kč, na který vám stačí daňový doklad, který tak jako tak musíte vždy dostat.
  • Pokud je to větší nákup, tak ho můžete rozdělit do několika nákupů do 10 tisíc Kč.

A kdy se naopak vyplatí IČO uvést, i když nemusíte? Výjimkou jsou e-shopy, které nabízí slevy pro firmy a živnostníky. Těch, co ale nabízí opravdové slevy, je docela málo.

Tyto jednoduché pravidla vám ušetří mnoho starostí a nervů. Doufáme, že vám to pomůže a nezapomeňte mrknout třeba na naše slevy na Alzu, která poskytuje stejná práva podnikatelům jako fyzickým osobám.

Vydáno: 21.2.2024